Radek Kolář

Má cesta k Tchaj-ťi čchüan

K bojovým uměním a asijské filozofii mě jako mladého kluka přivedli v roce 1984 kamarádi. Ve 14 letech jsem začínal s japonským karate a v 15 letech mne zaujalo čínské kung-fu.
Postupně jsem cvičení věnoval všechen svůj volný čas. Spolu s tréninkem shaolinských bojových technik a měkkého Jang Taiji jsem začal číst klasické filozofické knihy,
které mne zajímaly: Tao te-ťing, Tribunová sútra šestého patriarchy, Bhagavadgíta a další. Duchovní literatura mne inspirovala a v roce 1990 jsem se stal vegetariánem a začal aktivně praktikovat meditaci.

Stále více mě přitahovala nenásilná a harmonická cesta Taiji (Tchaj-ťi, taiči …) a v roce 1996 jsem vyhledal mistryni Zhai Hua a začal studoval pod jejím vedením Tchaj-ťi čchüan, styl rodiny Čchen. Spolu jsme v roce 1998 založili “Českou společnost Taijiquan” a pozvali do Čech jejího slavného učitele, pocházejícího z rodiny Čchen – mistra Zhu Tiancai. Mistr Zhu přijel do Prahy v roce 1999 a pobýval zde déle než 3 měsíce. Ve stejném roce mne přijal za svého osobního žáka a já se plně se odevzdal cestě Tchaj-ťi.

Uplynulo 14 let, během kterých jsem s velkou chutí 12x navštívil Čínu. Cestoval jsem po ní a snažil se proniknout do hloubky Taiji. Jezdil jsem na sever do městské wu-shu (kung-fu) školy a pobýval zde se svými studenty. Dvakrát jsem navštívil Wudangské hory, pravidelně cvičil v parcích v Pekingu a největší část cesty vždy strávil v Chenjiagou u Mistra Zhu a jeho rodiny, kde jsem se mohl sám dál učit.

V roce 2001 jsem v Praze založil Taiji Akademii a podařilo se mi, že mistr Zhu začal pravidelně jezdit do Čech a pořádat v Akademii semináře. Mistr Zhu se stal také garantem výuky Tchaj-ťi čchüan v Taiji Akademii. Během 13-ti let prošlo naší Akademií téměř 9000 studentů. Někteří z nich měli vážné zdravotní problémy a cvičením se vyléčili z dlouholetých nemocí. Další, jako například Martina Slabá nebo Petr Vitouš, získali zlaté medaile na mezinárodních soutěžích v Evropě i v Číně.

V roce 2012 jsem za podpory své rodiny a studentů začal budovat tradiční kung-fu školu “Talavan”. Místo, kde každý může studovat Tchaj-ťi stejně, jako to dělají po generace ve wu-shu školách po celé Číně i v Chenjiagou. Mám pocit, že je to další krok na mé cestě.